تورم پوستی


تاول پوستی

تاول که توسط متخصصان پوست به عنوان تاول نیز شناخته می شود، تورم پوستی است که پر از مایع است. تاول ها معمولاً با مایع شفاف، لخته های خون و پلاسما پر می شوند. گاهی اوقات ممکن است با خون یا مخاط پر شده و شبیه یک پل به نظر برسند. تاول ها معمولاً در اثر اصطکاک، سوختگی، سرما، عفونت یا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی ایجاد می شوند. تاول ها می توانند در قسمت های مختلف بدن ظاهر شوند.

تاول ها می توانند دلایل زیادی داشته باشند

دلایل ایجاد تاول، سوختگی ناشی از گرما، الکتریسیته، مواد شیمیایی، نور خورشید یا اصطکاک. همچنین آسیب های ناشی از سرما که به دلیل قرار گرفتن در معرض دمای بسیار سرد یا یخ زدگی ایجاد می شود. نیش برخی از عنکبوت ها، به عنوان مثال، نیش یک عنکبوت قهوه ای جدا شده؛ علائم گزش عنکبوت قهوه ای جدا شده عبارتند از: قرمز شدن پوست و به دنبال آن تاول زدن در محل گزش، درد، خارش و زخم باز همراه با تخریب بافت (نکروز) که در عرض چند ساعت تا سه تا چهار روز پس از گزش ایجاد می شود. این زخم ممکن است چند ماه طول بکشد تا بهبود یابد. و فشرده شدن شدید پوست بین دو سطح سخت، مانند زمانی که انگشت شما می لغزد، که اگر رگ های خونی آسیب ببیند، می تواند باعث ایجاد تاول شود. عفونت همچنین می تواند تاول های منفرد یا متراکم ایجاد کند. عامل دیگری که باعث ایجاد تاول می شود، التهاب است.

ایجاد تاول در اثر تماس با اجسام داغ یا مایعات داغ

یکی از دلایل اصلی ایجاد تاول زمانی است که پوست در اثر تماس با اجسام داغ یا مایعات داغ مانند روغن داغ، اسید و آب جوش آسیب می بیند. التهاب درجه یک تاول ایجاد نمی کند، فقط پوست قرمز می شود و تورم، درد و سوزش خفیف وجود دارد. اما در التهاب ثانویه تمام لایه خارجی پوست از بین می رود و تاول هایی با اندازه های مختلف روی سطح پوست ایجاد می شود. این نوع زخم ممکن است تا سه هفته نیاز به مراقبت و درمان داشته باشد. در التهاب درجه سه، تمام لایه زیر پوستی پوست، ماهیچه ها، رگ های خونی، اعصاب و حتی استخوان ها از بین می رود و پوست سفید زغالی و قرمز متمایل به سیاه و بدون جوش می شود.

اقدامات لازم برای جلوگیری از تاول پوستی

قبل از هر اقدامی در مورد سوختگی، سعی کنید ناحیه سوخته را خنک کنید تا از ایجاد تاول و آسیب بیشتر به پوست و سایر قسمت های زیر پوستی جلوگیری کنید. بهتر است از آب آشامیدنی استفاده کنید. بلافاصله محل سوختگی را به مدت 10 تا 30 دقیقه زیر آب سرد قرار دهید یا آن را در یک کاسه آب قرار دهید.

ایجاد خفگی در اثر تاول در مجاری تنفسی

اگر سوختگی در مجاری تنفسی و مجاری تنفسی باشد، قربانی باید به نوشیدن جرعه های کوچک و مداوم آب سرد برای کاهش تاول و خفگی تشویق شود. استفاده از محلول آب نمک با غلظت نصف قاشق چایخوری نمک در یک لیوان آب جوش سرد شده نیز برای کنترل تاول های پوستی مفید است. شستن تاول ها هر 2 ساعت با این محلول می تواند به طور موثری اندازه تاول ها را کاهش دهد و درد و سوزش را کاهش دهد.

اهمیت درمان تاول

اهمیت درمان تاول در این است که مقدار زیادی آب بدن از گردش خون خارج می شود و در تاول تجمع می یابد که اگر تعداد تاول ها زیاد یا زیاد باشد می تواند باعث شوک و بیهوشی شود. نکته دیگر این است که مایع تاول ها و پوست آسیب دیده محل مناسبی برای ورود و رشد میکروب های مختلف است. بنابراین در صورت عدم درمان مناسب تاول ها، فرد دچار عفونت و عوارض ناشی از آن می شود. اساسی ترین درمان برای تاول های سوخته اجتناب از دست زدن به تاول ها است. هرگز تاول ها را ایجاد نکنید و اگر ظاهر شد، پوست را جدا نکنید. اگر تاول در قسمت حساس بدن ایجاد شد یا در فعالیت های فرد اختلال ایجاد کرد، مایع را با یک سرنگ استریل به صورت زیر به داخل آن پمپ کنید. البته اگر آموزش استفاده از سرنگ را دیده باشید.

مراقبت حین انجام کار

هنگام کار با ابزارهایی که باعث ایجاد تاول می شوند، می توانید با محافظت از دستان خود با پوشیدن دستکش های ضخیم از ایجاد تاول جلوگیری کنید. از تماس با گیاهان یا موادی که باعث ایجاد تاول می شوند مانند پیچک، بلوط یا سماق با افرادی که عفونت تاول دارند خودداری کنید. مانند: بیماری های ویروسی آبله مرغان، تبخال تناسلی و عفونت باکتریایی پوست یا زردزخم.

آیا تاول خود به خود از بین می­رود؟

اکثر تاول ها نیازی به درمان ندارند و خود به خود از بین می روند، زیرا لایه بالایی پوست اغلب از عفونت جلوگیری می کند. می توانید آن را بانداژ کنید که باعث می شود مایع موجود در تاول جذب بافت شود و تاول ها از بین بروند. هرگز تاول را سوراخ نکنید، مگر اینکه خیلی دردناک شود، زیرا پوست روی آن از عفونت جلوگیری می کند و اگر پوست را بردارید، مستعد عفونت است. حتی تاول های ناشی از عفونت موقتی هستند اما نیاز به درمان دارند. همچنین ذکر این نکته ضروری است که برخی از تاول ها مانند پمفیگوس درمان ندارند، اما با دارو قابل کنترل هستند.

تجویز پزشک برای درمان تاول پوستی

اولین درمان های تاول که توسط پزشک تجویز می شود شامل کرم های حاوی استروئید برای درمان زخم ها و زگیل های پوستی و آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت های پوستی است. و درمان کافی دریافت کنید: برای مثال، زمانی که زخم ها آنقدر دردناک هستند که خواب یا فعالیت های روزانه را مختل می کنند. علاوه بر این، ضایعاتی که به طور ناگهانی گسترش می یابند، در عرض 3 هفته بهبود نمی یابند، وجود ضایعات در صورت و ناحیه تناسلی، عفونت های پوستی و مشاهده علائمی مانند تب و ترشحات چرکی از مثانه، زمانی که ریه ها، چشم ها و بینی دردناک هستند. و التهاب و ضایعات باعث تخریب مخاط دهان و دستگاه گوارش می شود. در میان انواع مختلف، سن زیر 5 سال و بالای 55 سال به دلیل ضعف جسمانی و ناتوانی در تحمل جراحات سوختگی حائز اهمیت است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *