تغذیه در سوختگی

تغذیه در سوختگی


تغذیه در سوختگی

یک عامل بسیار موثر در تسریع روند بهبودی در بیماران سوختگی تغذیه مناسب است. یعنی اگر بتوان تغذیه بیمار سوخته را کنترل کرد، می توان روند بهبود زخم او را تسریع کرد و هزینه های درمانی بیمار را کاهش داد. یک نکته مهم برای بیماران سوختگی یا خانواده آنها این است که چگونه می توانند روند بهبود زخم را تسریع کنند. در این صورت توصیه می کنیم از روی یا روی معدنی استفاده کنید که تاثیر بسزایی در بهبود زخم دارد. مهم ترین منابع روی به ترتیب آجیل خام مانند پسته، گردو، بادام و فندق یا گوشت هایی مانند گوشت قرمز، مرغ و ماهی است. ترجیح ما استفاده از غذاهای کامل از طریق تغذیه خوراکی است، اما اگر بیمار قادر به تغذیه خوراکی نیست، متخصص تغذیه باید مکمل های روی را در دوز مشخص تجویز کند.

انرژی مورد نیاز در بیماران سوختگی

میزان انرژی مورد نیاز در بیماران سوختگی توسط عوامل متعددی مانند میزان متابولیسم پایه، درصد سوختگی بدن، حمایت تنفسی، عفونت، سپسیس، اختلال عملکرد چند اندام و غیره تعیین می شود. انرژی دریافتی بیماران سوختگی می تواند متفاوت باشد. برخی از مطالعات رژیم غذایی حاوی حداقل 50 درصد کالری از کربوهیدرات، 25 درصد از پروتئین و 15 درصد از چربی را توصیه می کنند. بیماران سوختگی به ویژه به چربی حساس هستند و نشان داده شده است که این حساسیت بر بستری شدن در بیمارستان و مدت زمان عفونت تأثیر منفی می گذارد. به دلیل این حساسیت ظاهری، توصیه می‌شود که بیماران سوختگی مقدار لیپیدهای غیر مغذی، از جمله مسکن پروپوفول را که بین 15 تا 30 گرم در روز در بزرگسالان متغیر است، کنترل کنند.

تعیین تأثیر رژیم غذایی درشت مغذی ها بر آسیب سوختگی

مطالعات بیشتری برای تعیین تأثیر رژیم غذایی درشت مغذی ها بر آسیب سوختگی، درک نقش دقیق درشت مغذی ها در درمان بیماران سوختگی حاد و تروما مورد نیاز است، اما به طور کلی، یک رژیم غذایی با کربوهیدرات بالا توصیه می شود. در درمان بیماران سوختگی از پروتئین و چربی کم استفاده می شود.

تغذیه در سوختگی

کربوهیدرات‌ها

منبع اصلی انرژی موجود در مواد غذایی کربوهیدرات­ها هستند. گلوکز، سوخت متابولیک اصلی در تمام اجزای سلولی، یک التیام دهنده زخم محسوب می شود و بهترین منبع انرژی غیر پروتئینی برای بیماران آسیب دیده حرارتی است. در واقع، کربوهیدرات ها برای حفظ پروتئین عالی هستند. بافت های خاصی مانند بافت سوخته، بافت عصبی و عناصر خونی به ناچار گلوکز مصرف می کنند. به خاطر داشته باشید که رژیم غذایی بیش از حد و قند خون بالا می تواند تاثیر منفی بر درمان سوختگی داشته باشد. رژیم غذایی پر کربوهیدرات، پروتئین متوسط ​​و کم چربی به طور کلی در درمان بیماران سوختگی توصیه می شود.

 افزایش قند خون به واسطه مصرف کربوهیدرات

افزایش سطح قند خون می تواند جریان خون به زخم را مختل کند و در نتیجه میزان اکسیژن و ریزمغذی های مورد نیاز برای بهبود زخم را کاهش دهد. علاوه بر این، کاهش ایمنی ناشی از افزایش قند خون با بهبود ضعیف زخم‌های سوختگی مرتبط است. کموتالیکس و فاگوسیتوز فرآیندهای ضروری برای التیام زخم هستند که هر دو با افزایش قند خون مختل می شوند. در نتیجه برای دستیابی به مناسب ترین شرایط برای بهبود سوختگی، لازم است سطح قند خون در سطوح طبیعی حفظ شود. بنابراین، پروتئین ها و لیپیدها و همچنین کربوهیدرات ها باید مکمل انرژی مورد نیاز بیماران سوختگی باشند.

پروتئین

وقتی بیمار سوختگی را می بینیم، سطح آلبومین را که پروتئین اصلی خون است اندازه می گیریم. اگر سطح آلبومین خون بیمار پایین است، باید به او یک منبع پروتئین داده شود. بهتر است بدانید بیماران سوختگی بسته به سطح و درجه سوختگی مقدار زیادی آب و بافت پروتئینی (در ناحیه سوخته) از دست می دهند. بنابراین حفظ سطح پروتئین در بدن بیمار در سطح مناسب برای بهبود وضعیت بیمار بسیار مهم است. بسته به شرایط بیمار و اینکه آیا می تواند تغذیه خوراکی داشته باشد یا خیر، برای او نسخه می گیریم. اگر بیمار بتواند غذای جامد بجود، اولین و بهترین انتخاب برای او از نظر پروتئین مرغوب، پروتئین آب پنیر است که به مقدار زیاد در آب پنیر وجود دارد. سفیده تخم مرغ، گوشت قرمز، مرغ و ماهی گزینه های توصیه شده برای بیماران سوختگی هستند. پس از او، پروتئین سویا در سطح بعدی قرار می گیرد.

تفاوت پروتئین حیوانی در درمان سوختگی نسبت به پروتئین گیاهی

پروتئین حیوانی در درمان سوختگی نسبت به پروتئین گیاهی موثرتر است. زیرا گلیکوژن به عنوان منبع اولیه انرژی در شرایط استرس، تنها نیاز کمتر از یک روز را تامین می کند. پروتئین ماهیچه های اسکلتی یک منبع مهم انرژی در نظر گرفته می شود. همراه با افزایش متابولیسم، پروتئین نیز در حین سوختن از بین می رود که با افزایش تولید اوره مشخص می شود. حمایت تغذیه ای با مواد مغذی مکمل، چه به صورت خوراکی، از طریق تغذیه لوله ای یا داخل وریدی، می تواند از دست دادن نیتروژن را کاهش دهد. از دست دادن 30 درصد پروتئین بدن منجر به کاهش قدرت عضلانی می شود که منجر به عملکرد تنفسی، سیستم ایمنی بدن و در نهایت مرگ می شود. چندین بیماری سرعت متابولیسم پروتئین را افزایش می دهند که یکی از بدترین آنها التهاب است. شواهد اخیر از استفاده از رژیم غذایی پروتئینی در بیماران سوختگی حمایت می کند، و پیشنهاد شده است که 20 تا 25 درصد از کل کالری از پروتئین با ارزش بیولوژیکی بالا (HBV) تامین می شود. 2 گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن برای بیماران سوختگی توصیه می شود.

نیاز به پروتئین کودکان سوخته

نیاز به پروتئین کودکان سوخته معمولاً بیشتر از RDA است و 2.5 تا 3 گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن آنها در روند درمان توصیه می شود. البته هر گونه دریافت مکمل پروتئین در بیماران سوختگی منجر به افزایش تولید اوره بدون بهبود یا ساخت پروتئین عضلانی می شود. در سوختگی ها، استفاده از اسیدهای آمینه خاص می تواند تاثیر فارماکولوژیک در بهبود وضعیت بیمار داشته باشد.

چربی‌ها

در مقایسه با شرایط گرسنگی، که در آن بدن با شکستن چربی و تولید اجسام کتون، بدن را از تجزیه چربی باز می دارد و انرژی کافی تولید می کند، توانایی بدن در استفاده از چربی به عنوان منبع انرژی در هنگام احتراق به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. رژیم غذایی بیماران سوختگی یک رژیم کم چرب است، اما ترکیب سبزیجات مصرفی مهمتر از مقدار آنها است. بر اساس گزارش های موجود، افزودن روغن ماهی به رژیم غذایی بیماران سوختگی باعث بهبود عملکرد سیستم ایمنی آنها می شود. وقتی صحبت از روغن های مصنوعی و MCT ها می شود، می توانند سنتز پروتئین کبد را افزایش دهند و متابولیسم پروتئین و انرژی را کاهش دهند. افزایش سطح قند خون می تواند جریان خون به زخم را مختل کند و در نتیجه میزان اکسیژن و عناصر هدف لازم برای بهبود زخم را کاهش دهد.

گلوتامین

گلوتامین یک ماده مغذی مهم برای بسیاری از سلول ها، به ویژه سلول های روده و گلبول های سفید است، زیرا گلوتامین به عنوان منبع انرژی استفاده می شود. مطالعات اخیر نشان داده است که استفاده از گلوتامین در رژیم غذایی بیماران سوختگی باعث کوتاه شدن مدت درمان و بهبود زخم می شود. با این حال، در حال حاضر، توصیه دوز مشخص و دوره یا مدت دقیق تجویز گلوتامین در بیماران سوختگی دشوار است.

 آرژینین
آرژنین در هنگام سوزاندن یک آمینو اسید مشروط در نظر گرفته می شود. آرژنین دارای خواص مهمی است: تقویت سیستم ایمنی، کاهش آسیب پذیری زخم ها، افزایش تولید کلاژن، هورمون رشد (نقش گشادکننده عروق) و … (دوز مجاز آرژنین 3 گرم در روز است).

ویتامین C

ویتامین C یک ویتامین محلول در آب است که در سنتز کلاژن و عملکرد سیستم ایمنی نقش دارد. کلاژن پروتئین بافت فیبری اصلی بافت همبند و پوست است. در زمان سوختگی نیاز افراد به ویتامین C افزایش می یابد، بنابراین کودکان زیر 3 سال با 10 درصد سوختگی به 500 میلی گرم ویتامین C در روز به صورت 250 میلی گرم دو بار در روز نیاز دارند. اما بزرگسالان و کودکان بالای 3 سال با سوختگی بیش از 20 درصد به 1000 میلی گرم ویتامین C در روز یا 500 میلی گرم ویتامین C دو بار در روز نیاز دارند. در دوزهای پایین، فراهمی زیستی ویتامین C تقریباً کامل است (89٪ برای هر 15 میلی گرم ویتامین C)، اما در دوزهای بالا، به عنوان مثال. 1250 میلی گرم، به زیر 50 درصد می رسد. بنابراین پیشنهاد می شود ویتامین C در دوزهای منقسم داده شود. مصرف بیش از یک گرم ویتامین C در روز نیز می تواند باعث تشکیل سنگ های اگزالاتی شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *